Klasszikus, hosszúelőkés feeder etetőkosarak

2024.01.28

A finomszerelékes, hosszúelőkés feeder horgászathoz használt etetőkosarak közül a leggyakoribbak az elől és hátul nyitott, úgy nevezett open-end kosártípusok.

Open-end feeder etetőkosár
Open-end feeder etetőkosár


Ezekből a kosarakból rengeteg változat található a horgászboltok polcain, csak győzzünk közülük választani. A választás során érdemes több szempontot is figyelembe venni. A halfogásban sokat segít, ha a megfelelő eszközt és azt optimálisan használjuk. A hagyományos, oldalsúlyos, open-end kosarak maximum 50-60 méteres távolságra használhatók pontos horgászathoz, amibe a szél is beleavatkozhat. Állóvizeken vagy lassú folyású csatornákon ajánlott használni őket. Folyóvízre, vagy távdobáshoz érdemes speciális kosarakat alkalmazni. A klasszikus, oldalsúlyos kosaraknak három fő alkotórészük van: a palást, a talpazat vagy súly és az akasztófül.

A minőségi akasztófül fontos, mivel ez tartja a kosarat, nem előnyös, ha letörik vagy leszakad. Ezen kívül jó, ha hagy némi szabad mozgást a kosárnak, így bedobáskor és kihúzáskor kényelmesen helyezkedhet el a legkisebb ellenállást kiváltó pozícióban, így egyenletesen mozog majd.

Krimpelt akasztófül
Krimpelt akasztófül

Leggyakrabban henger alakú kosarakkal találkozhatunk, de léteznek szögletes és más alakúak is. A palást nem csak a formát, hanem a kosár űrtartalmát is meghatározza. Egyértelmű, hogy minél nagyobb, annál több etetőanyag fér bele. Ezzel együtt minél nagyobb, annál nagyobbat fog csobbanni vízbe érkezéskor. A paláston lévő lyukak szabályozzák a kosárba töltött etetőanyag oldódását. A nagyobb lyukak miatt jobban nyitott kosarakból gyorsabban oldódik az etetőanyag, a zártabb palást pedig késlelteti az oldódást. Az etetőanyag bontása azonban függ a keverék állagától és a kosár megtöltésének erősségétől is. Könnyű belátni, hogy a jobban tapadó keverék lassabban bont, ugyanúgy, mint az erősebben megtöltött kosár tartalma is. Ezek miatt a bontási időt nem érdemes csak a kosárra bízni, hozzá kell igazítani a többi tényezőt is. A kosár méretét a benne bejuttatni kívánt etetőanyag mennyisége és a vízbe érkezéskor tapasztalható csobbanás nagyságától függően érdemes kiválasztani. A kisebb kosár kisebbet csobban, de kevesebb etetőanyagot is lehet vele bejuttatni. Amikor óvatosan táplálkoznak a halak, a kisebb kosár dominál. Olyan helyeken és helyzetekben, amikor a halak érzékenyek lehetnek a zajokra, például csatornákon, értékes tulajdonság lehet a halk vízbe érés.

Keskeny csatorna télen, ahol a halak érzékenyek a zajokra
Keskeny csatorna télen, ahol a halak érzékenyek a zajokra

Az etetőanyag minősége és a pontos etetés sokszor jobb stratégia, mint a sok csalogatóanyag bejuttatása. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor aktívan táplálkozó, nagy darabszámú és változatos méretű halat kell kiszolgálni, ilyenkor szükség van nagyobb kosárra.

Annak függvényében, hogy hol szeretnénk, hogy pontosan bontson az etetőanyag, a kosár lyukkiosztását kell jól megválasztani. Sekély vízben, vagy vízközti bontáshoz nagyobb lyukméret, a mederfenékre érkezés utáni, késleltetett bontáshoz kisebb lyukméretet vagy zárt palástú kosarat kell használni. Természetesen fontos tényező az etetőanyag állaga is.

Az akasztófülön és a paláston kívül a kosár súlyát, amit a talpazatának is hívhatunk, érdemes még szemügyre venni. Ez határozza meg a kosár súlyát. Minél nagyobb, annál nehezebb a kosár saját súlya. A kosár súlya befolyásolja a dobótávolságot, a süllyedés gyorsaságát és hogy mennyire lesz nehéz kihúzni a kosarat. A dobótávolság és a vízmélység növekedése a kosár súlyának növelését kívánja meg. Nagyobb távolságokra és mélyebb vízbe nagyobb súlyú kosárra van szükség.

A fentiekben leírt szempontokat figyelembe véve a PRK Classic Feeder kosarak tervezésénél az volt a szempont, hogy minél szélesebb körben használhatók legyenek. Úgy kerültek kialakításra, hogy a modern horgászat kritériumainak megfeleljenek.

PRK Classic Feeder etetőkosarak
PRK Classic Feeder etetőkosarak

Masszívak, normál használat közben biztosan nem torzulnak el. Közepes lyukbőségű palástja biztosítja, hogy a bele töltött etetőanyag, az etetőanyag állagától függően, a megfelelő időben bontson. Sekély vagy mély vízben, vízközti horgászathoz, vagy mederfenéken bontó etetési startégiához is jól használhatók.

PRK Classic Feeder etetőkosarak különböző méretekben különböző helyzetekre
PRK Classic Feeder etetőkosarak különböző méretekben különböző helyzetekre

A kosarakat egy erős, krimpelt fülön lehet csatlakoztatni a szerelékhez. Keskeny talpazatukhoz erősen csatlakozik a palástjuk, garantáltan egyben maradnak.

A kialakításuk révén egyenletesen repülnek, segítve a pontos dobást, és egyenletesen mozognak kihúzáskor és süllyedéskor is. A széles méret- és súlytartományuknak köszönhetően tavakon és csatornákon megfelelő eszközök, legyen szó akár minimális vagy nagyobb mennyiségű etetőanyag bejuttatásáról.

PRK Classic Feeder etetőkosár négy soros, M méretben
PRK Classic Feeder etetőkosár négy soros, M méretben

Ólommentes, nem toxikus anyagból készülnek, új generációja a jól bevált hosszúelőkés, finomszerelékes etetőkosaraknak. Saját tervezésű és gyártású, Magyarországon készült, kézzel készített etetőkosarak.

A csatornák nádnyiladékai egész évben kecsegtető helyszínek finomszerelékes, rövidelőkés feeder horgászathoz. Némi szerencsével egy érzékeny feeder bottal, kevés, de jól megválasztott etetőanyaggal, kevés maggal és csontival szép halakat lehet fogni az őszi időszakban.

Egyik folyó sem egyszerű pálya, mivel nagyon kevés esetben akadnak optimális körülmények a könnyed folyóvízi horgászathoz. A folyamatosan ingadozó vízállás mindig tartogat kihívásokat, de ha kicsit kilépünk a komfortzónánkból máris számtalan lehetőség nyílik meg, amiket kihasználhatunk.

Kora tavasszal előszeretettel választom a csatornákat hideg vízi keszegezéshez. Ilyenkor előkerülnek az igazán érzékeny feeder botjaim, vékony horogelőkék és kis horgok, amik a hosszúelőkés végszerelékre kerülnek majd fel.