Kavics, a legtermészetesebb horgászsúly
Sok horgásznak szempont, hogy ne juttasson ólom nehezéket a vízbe. Erre kiváló megoldás a természetes kavics. Ez a legnagyobb előnye. Azonban van amiben alulmarad az ólomsúlyoktól, de ez nem azt jelenti, hogy az alkalmazása komoly kompromisszumokkal járna.
Miben különbözik a horgászatban használt hagyományos ólomsúly a kavicssúlytól? Jó, persze, az egyik ólomból, a másik kavicsból van. Fizikai szempontból két alapvető különbséget lehet megállapítani ránézésre. Az egyik, hogy az ólomból készült nehezékek ugyanakkora súlyban kisebb méretűek, mint a kavics nehezékek. Ez magából az anyagfelhasználásból adódik, mivel az ólomnak magasabb a sűrűsége. Röviden: például egy 100 g súlyú ólom kisebb, mint egy 100 g súlyú kavics. Ez mellett a horgászboltok polcain lévő minőségi ólomsúlyok szabályosak, szimmetrikusak, ugyanabból az egy fajtából készültek, mind pontosan ugyanolyanok. Ezzel szemben nincs két egyforma kavics, mindegyik különböző.
Ebből a két alapvető eltérésből következhetne, de nem feltétlenül következik, hogy a felhasználásuk során adódhat eltérés, ugyanis az ólomsúlyok professzionálisan egy megadott célra készült tárgyak, míg a kavicsot a véletlenszerű természeti hatások formálták olyanná, amilyen.
Mindezek ellenére sok horgász úgy gondolja, köztük az én tapasztalatom is az, hogy nem érdemes a horgász kavicsot lebecsülni.
A feederes technikában a nehezékek nagysága és formája hatással lehet a dobótávolságra, a végszerelék süllyedésére és a kihúzás egyenletességére.
A jó hír, hogy a dobótáv esetében sokkal kisebb arányban csökken az elérhető távolság, mint az ólom és a kavics nagysága közötti arány. Tehát nem kell drasztikus dobótáv csökkenéssel számolni a kavics használatakor. Kézzel dobás esetén vajon melyiket tudjuk messzebbre dobni, egy 100 grammos ólmot vagy egy 100 grammos kavicsot? Nem lesz különbség. Nagyjából horgászbottal is ez a helyzet. A dobótávolságot sokkal jobban befolyásolja, hogy milyen horgászbotot használunk, milyen átmérőjű és milyen típusú főzsinórral, mekkora össztömegű végszerelékkel és a dobótechnikától. Persze nem azt állítom, hogy kiélezett helyzetben, szélsőséges körülmények között nem lehetne érezni valamekkora különbséget, még akár különböző formájú ólomsúlyok esetében is lehetséges ilyen, de lássuk be, ilyen helyzettel nagyon ritkán találkozunk, főként hétköznapi horgászatok során.
A szerelék süllyedése során nem jó, ha a súly nem egyenletesen süllyed, nagyon ringatózik, mert összegubancolhatja a felszerelést, ellehetetlenítve, hogy halat fogjunk. A megfelelő horgász kavicsok esetében azonban ezt figyelembe veszik és úgy alakítják ki az akasztását, vagy a vonalvezetését, hogy az a kavics középpontja felé mutasson és a dobás és süllyedés irányába essen a nehezebb része. Ugyanígy ez kihúzáskor is fontos szempont. A megfelelően elkészített horgászatra szánt kavics sem süllyedéskor, sem kihúzáskor nem okozhat problémát.
Sok horgász, aki esküszik a kavicssúlyok használatára, sokszor hozza fel érvként, hogy jobb álcára nincs is szüksége egy súlynak. Biztosan vannak olyan helyzetek, vannak olyan óvatos halak, akik felfigyelnek ilyen apróságokra, de én nem tapasztaltam ezt a különbséget. Minden esetre ez is egy helytálló érv lehet a kavics mellett.
Mivel porózus anyagok, azért több helyen találkoztam azzal, hogy dippelik a súlyokat. Ezt még nem próbáltam, de látok benne rációt, én is kipróbálom majd, mivel nincs vele veszíteni valóm.
Bár vannak észlelhető fizikai különbségek az ólom horgászsúlyok és horgász kavicsok között, de ezek használat során ritkán mutatkoznak, nem észrevehetők. Persze érhető, hogy vannak szkeptikusok, én is az voltam, amíg nem kezdtem el használni őket. Miután eloszlottak bennem a kételyek, külön tetszett, hogy változatos, természetes kinézetű és környezetbarát súlyokat használok.
A kisebb súlyú kavicsokat bátran teszem csúszó szerelékre, viszont a nagyobb súlyokat általában elhagyós szereléken érdemes használni nagyobb halak horgászatakor. A horgász kavics állóvízen és lassan folyó vizeken is jól használható, bevethető tavakon és csatornákon egyaránt.
A PRK horgász kavicsok gondosan, kézzel válogatott termékek, annak érdekében, hogy a megfelelő formájú kavicsok jussanak el a horgászokhoz. Fontos szempont a készítésükkor, hogy megfelelő helyen legyen elhelyezve az akasztó, lehetőleg a kavics középpontján és a kavics tömegközpontja a dobás irányába mutasson, így nagyobb dobótáv érhető el vele, egyenletesebb a süllyedése és a kihúzása is.
Alternatív, ólommentes horgászsúlyok megtekintéséhez kattints ide!
Porkoláb Tamás
PRK Feeder