Hideg vízi feederezés a Dunán

2025.04.02

Késő ősszel, télen és kora tavasszal jócskán adódik kihívás azok számára akik szeretnének a Dunán jót horgászni és halat fogni. A jó hír, hogy ez nem is annyira bonyolult.

Amikor tehetem, a Dunán horgászom, évszaktól függetlenül. Hétvégi horgászként jellemzően nem sok időm van, ezért azt a keveset, ami adódik, a hétköznapokból kiszakadva szeretem a vízparton tölteni, és ha már horgászom, akkor szeretnék eredményes is lenni. Íme néhány tipp, a teljesség igénye nélkül, azok számára, akik hasonló helyzetben vannak, mint én, hétvégén leugranak az öreg folyóra egy-egy rövid feederezésre, akkor is, amikor nem túl kedvezők a fogási esélyek.

0. Helyválasztás: Ezt mindenkire rábíznám, ugyanis nincsenek tuti helyek. Ehhez kell a tapasztalat, némi ráérzés és szerencse. Röviden azt tanácsolom, hogy oda menj, ahol a halak vannak. Hosszú évek alatt úgy tapasztaltam, hogy hideg vízben inkább a mélyebb és lassabb áramlatú szakaszokon szeretnek tartózkodni a halak. Ezeket kövezések mentén, a parttól nem messze horgászva, vagy lankásabb részeken távoli dobásokkal érhetjük el.

1. Finomítsd le a szereléked! Ez alatt azt értem, hogy használj kisebb méretű horgot, vékonyabb horogelőkét és finomabb botot. Számokban mérve a horogmérete 12-14, a horogelőke 0,18-0,16. Megfelelően érzékeny bottal a szebb halakat is meglehet fogni ilyen szerelékkel. Természetesen aki kifejezetten nagyobb halra szeretne horgászni, ahhoz mérten kell a szereléket is összeállítania, de ez egy másik téma, ugyanis nem a gyors horgászatok körébe tartozik a dunai nagyhalazás.

2. Kevés, de hatásos etetés. A mennyiséggel nem lehet kompenzálni, ha nincsenek halak a környéken! A hideg vízben a lelassult bioritmusuk miatt kevesebbet táplálkoznak a halak, le van lassulva a bioritmusuk, így a nagy mennyiségű etetőanyag öngól is lehet, lassabban találják meg a halak a horgunkon lévő csalit, túl nagy lesz a konkurenciája. Fontos, hogy az etetés a halak horog köré történő csalogatását jelenti, nem a halak jól lakatását. Hideg vízben számomra kiválóan működik a ragasztott csonti és a mikropelletek.

Sem a ragasztott csontiból, sem a pelletből nem kell sokat bekeverni, érdemes csínján bánni vele. Azonban nem mindegy, hogy milyen összetevőket használunk hozzájuk. A ragasztott csontihoz élő csontira van szükség és egy jó csontiragasztó porra, pelletből pedig kizárólag a magas minőségűt érdemes alkalmazni.

A Magyar Horgász Magazinban megjelent írásom
A Magyar Horgász Magazinban megjelent írásom

3. Légy türelmes! Ezek nem a sok halas horgászatok. Többször próbáltam, de nekem nem igazán vált be, a főként versenyző horgászok által sokat emlegetett, néhány percenkénti, ütemre történő dobálás. Inkább a kivárós horgászatok voltak eredményesek hideg vízben, hagyva időd a halaknak, hogy megtalálják a csalit. Többször látok fordulást, egy-egy ugrást a horgászhely körül, még sincs kapásom. Ez azt jelenti, hogy van hal a környéken, de ki kell várni. 

A kitartás eredménye egy szép márna tavasszal
A kitartás eredménye egy szép márna tavasszal

4. Légy rugalmas! Nem biztos, hogy érdemes egy-egy helyhez ragaszkodni. Ha nyoma sincs halnak, odébb állok, keresek egy másik helyet. Néhány száz méterre feljebb vagy lejjebb, akár jobb eredményeket is lehet elérni, de van, hogy egy egész szakaszt kell a hátunk mögött hagyni. Mikor is nyúlok ehhez a megoldáshoz? Amikor egyetlen fordulást sem látok, amikor egyszer sem mozdul meg a spiccem és a csalimon sem látok semmilyen hatást, a csontit, pinkit, gilisztát, vagy éppen ami a csalim, ugyan úgy húzom ki, mint ahogy bedobtam. Ezek mind intő jelek. Valahogy rá kell érezni, hogy hol van a türelem és az okkal történő helyváltoztatás határa. Ehhez kell némi rutin.

5. Ne keseredj el, ha nem fogsz semmit! Az is információ, amikor nincs eredmény. Erről keveset beszélnek a horgászok, de bizony mindenkivel előfordul. Velem is. Hány és hány olyan horgászatom volt, amikor egyetlen mozdításom sem volt, pedig úgy éreztem, hogy mindent jól csináltam, bevetettem minden trükköt, még sem sikerült halat fognom. Ennek ellenére újra és újra próbálkoztam, mert a hidegvízi horgászat már csak ilyen, de ezek a tapasztalatok is előrébb visznek és előbb vagy utóbb beérik a kitartás gyümölcse.

6. Légy résen! Mivel nem sok kapás lesz, ezért azt a néhány halat kell megfogni majd. Érdemes készülni a legrosszabbra, hogy nem fogunk semmit, de bízva abban, hogy még is jön szép hal, ezért figyelni kell. Mivel kevés időt töltök a parton, ezért végig koncentrálok, hogy ne kerülje el semmi a figyelmem. Le a telefonokkal, szem a spicceken! Ha horgot kell cserélni, ha előkét kell hosszabbítani, akkor ne késlekedj, mert lehet csak egy kapásod lesz, és nem érdemes elszalasztani azért, mert nem készültél rá és azt hitted úgy sem jön semmi.

Zsinór kiakasztási mód, amivel gyorsan kiszabadítható a főzsinór és engedhető a fék, ha nagyobb hal akad a horogra
Zsinór kiakasztási mód, amivel gyorsan kiszabadítható a főzsinór és engedhető a fék, ha nagyobb hal akad a horogra

Írta: Porkoláb Tamás, Dovit Fishing és PRK Feeder teszthorgásza